4 věci na které myslet při nákupu vnitřních žaluzií

 Váš rodinný rozpočet vám neumožňuje investici do venkovního stínění? Máme pro vás několik rad, na co myslet při  nákupu vnitřních žaluzií.

Na začátek bychom vás rádi informovali, jaké možnosti interierových žaluzií jsou v současné době dostupné. V tomto článku vám ukážeme, čím se od sebe jednotlivé druhy žaluzií do interieru odlišují a podle čeho se můžete rozhodnout.

Výběr vnitřních žaluzií podle materiálu

Odpověď na otázku, kolik stojí vnitřní žaluzie, závisí od výběru druhu žaluzie. Lamely vnitřních žaluzií jsou na trhu dostupné z těchto materiálů:

  • textilní lamely (vertikální žaluzie)
  • lamely z přírodních materiálů (vertikální žaluzie + horizontální bambusové a dřevěné žaluzie)
  • plastové lamely (horizontální + vertikální žaluzie)
  • hliníkové lamely (horizontální žaluzie).

Vertikální textilní žaluzie mají lamely vyrobené z polyesteru. Důvodem je nízká sráženlivost a možnost antistatické povrchové úpravy. Textilní lamely se vzájemně odlišují svojí texturou, tloušťkou (gramáží) a propustností světla. V nabídce jsou i poplastované lamely nebo tvz. Black out lamely, které nepropouštějí sluneční záření. Vertikální žaluzie z přírodních materiálů jsou velice příjemné na dotek. Materiálovým složením připomínají spíše dizajnový papír nebo dřevěné tkaniny.

Vnitřní žaluzie vyrobené na míru z bambusu nebo dřeva se vyrábí z prvotřídních výběrových materiálů. Při tomto druhu stínění však platí, že jde o investici porovnatelnou s venkovním stíněním. Ceny jsou rozdílné a odvíjí se od druhu vybrané dřeviny. Vnitřní dřevěné žaluzie vyrobené na míru z kvalitního dřeva není možné porovnávat cenou, kvalitou dřeva ani kvalitou provedení s azijskými produkty dostupnými v síti obchodních řetězců. 

Plastové interierové horizontální žaluzie je možné zakoupit pouze v obchodním řetězci. Jako výrobce si uvědomujeme, že tenké plastové lamely vystavené slunečnímu záření, nemají dlouhou životnost a proto je v naší nabídce ani nenaleznete. Naproti tomu PVC lamely vertikálních žaluzií úspěšně instalujeme například do nemocnic, zdravotnických a welness zařízení. Jejich výhodou je možnost jednoduchého čištění a dezinfekce. Také nepotřeubjí spojovací řetízek a závaží, protože lamely jsou dostatečně pevné a stabilní. 

Hliník je trvácný materiál, který odolává teplotním rozdílům a zvýšenému UV záření procházejícím přez skleněnou plochu. V naší nabídce najdete vnitřní žaluzie na okna, které se od sebe odlišují šířkou lamely, způsobem ovládání a montážním způsobem.

Výber vnitřních žaluzií podle šířky lamely

V naší nabídce najdete interierové žaluzie Diplomat se šířkou lamely 50 mm. Žaluzie Diplomat se montují na strop nebo na stěnu. Je možné je zafixovat bočním lankem, aby se v případě průvanu nepohybovaly. 50 mm široká lamela je pevnejší a používá se i při výrobě venkovních žaluzií. Proto je možné vyrobit z jednoho kusu i větší rozměry. Interierové žaluzie Diplomat jsou oblíbenou volbou stínění v nemocnicích a zdravotnických zařízeních, restauracích, školách, autosalonech, výrobních hal atd. V některých případech je naši zákazníci využívají i jako dělící stěny.

Interierové hliníkové žaluzie se šířkou lamely 25 mm jsou v současnosti nejžádanějším druhem stínění. Důvodem je velice příznivá cena a možnost jednoduché výměny. Vnitřní hliníkové žaluzie jsou oblíbeným prvkem stínění nájemních bytů.

Výběr vnitřních žaluzií podle způsobu ovládání

Interierové horizontální žaluzie je možné ovládat:

- tyčkou (LUX, K-design)

- kuličkovým řetízkem (Basic Design, Bella)

- motoricky (Bella, Diplomat, vertikální žaluzie Decomatic)

- provázkem nebo tyčkou (Diplomat)

- provázkem a řetízkem současně (vertikální žaluzie Novum).

Výber vnitřních žaluzií podle montážního způsobu

Požadovaný anebo možný způsob montáže může být limitujícím faktorem při výběru vnitřních žaluzií. 

Pro montáž na křídlo okna jsou vhodné žaluzie K-design a Basic Design. Díky překrývající listě dokonale splynou s křídlem okna. Jako vnitřní žaluzie na francouzské okna se používají žaluzie Basic Design. Jejich předchůdcem byly žaluzie LUX, které je také možné namontovat na křídlo. Při jejich montáži je však potřebné počítat s tím, že bude viditelný způsob kotvení a musíte počítat s možností, že se vám do horního profilu bude dostávat prach. Žaluzie LUX jsou ideální pro montáž do šroubovaných (kastlových) oken. 

Montáž na stěnu s použitím výsuvných konzol je možná pro žaluzie LUX, Diplomat a vertikální žaluzie. Tyto žaluzie je možné použít i pro montáž na strop s použitím klasických stropních držáků.

V případě, že jde o  montáž do kazetového nebo sadrokartonového stropu bychom rádi upozornili na nevyhnutnost výstuže, aby se nestalo, že po montáži stínění dojde k uvolnění. Při montáži dřevěných a bambusových žaluzií s motorem na strop doporučujeme použít protihlukové podložky, které zabrání rezonanci po spušťení motora. 

Při montáži na odskočnoposuvné dveře doporučujeme prověřit si vzdálenost medzi křídly při výsuvu, aby se nestalo, že namontované vnitřní žaluzie budou bránit posuvu křídla. 

Nahoru